Odavate toodete varjatud riskid - mitte ainult kondoomid
Tänapäeva globaliseerunud maailmas on juurdepääs toodetele kõikjal maailmas lihtsam kui kunagi varem. Hiina platvormid, nagu Temu, AliExpress ja Shein, on muutnud veebiostud revolutsiooniliselt, pakkudes laia tootevalikut väga taskukohaste hindadega. Turu-uuringute ettevõtte Appinio uuringu kohaselt on 2024. aasta jaanuari seisuga 26 protsenti 16-65-aastastest sakslastest juba midagi Temu kaudu ostnud. Praegu saabub Saksamaale Hiinast iga päev umbes 200 000 pakki.
Mõned neist toodetest on kondoomid, mis on tooted, mis peavad olema Euroopas meditsiiniseadmetena heaks kiidetud ja ohutustesti läbinud, et pakkuda optimaalset kaitset mitte ainult soovimatu raseduse, vaid ka sugulisel teel levivate haiguste vastu. Siiski tekitavad soodsad hinnad alati küsimusi nende toodete kvaliteedi ja ohutuse kohta. Selles blogipostituses vaadeldakse odavate toodete, eriti Kaug-Idast pärit kondoomide ostmisega seotud võimalikke riske ja antakse soovitusi, kuidas ennast kaitsta.
Kvaliteedi ja ohutusega seotud probleemid
Odavate toodete, eriti kondoomide ostmisel ei tohiks peamiseks mureks olla mitte ainult hind, vaid ka kvaliteet ja ohutus. Kondoome ei kasutata mitte ainult raseduse vältimiseks, vaid ka kaitseks sugulisel teel levivate nakkuste eest. Kondoomide tõhusus sõltub aga suuresti nende kvaliteedist. Uuringud* on näidanud, et kondoomidel, mis ei vasta rahvusvahelistele, Ameerika või Euroopa kvaliteedistandarditele, on suurem risk rebeneda ja lekkida, mis vähendab oluliselt kaitset.
Kaug-Ida eriti odavate jaemüüjate paljud tooted võivad olla ka väga head või hea hinna ja kvaliteedi suhtega. Kondoomidel on aga kõrgendatud ohutusnõuded, mille puhul ei pruugi esmapilgul ära tunda, kas toode neile vastab. Kondoomide ja muude intiimtoodete, näiteks seksimänguasjade ja isiklike libestite puhul tuleb samuti meeles pidada, et need puutuvad kokku kehaga ja et materjalid on mõnikord rohkem saastunud kahjulike ainetega, kui me tahaksime. Elektrooniliste seksimänguasjade puhul on ka elektriohutuse küsimus, mida ei pruugita nii rangelt testida kui näiteks Euroopas.
Kuidas toimivad Hiina e-kaubanduse platvormid?
Platvormid nagu Temu, AliExpress ja Shein on tuntud oma madalate hindade poolest. Need madalad kulud saavutatakse sageli tänu tootmisele riikides, kus tootmiskulud on madalamad. Tooted ostetakse platvormide poolt sageli otse tootjalt suurtes kogustes või isegi toodetakse otse tootja poolt ainult tellimisel ja saadetakse otse kliendile. See säästab isegi ladustamiskulusid ja transpordikulusid. Tooted saabuvad Euroopasse tavaliselt spetsiaalselt selleks otstarbeks tellitud lennukitega ja antakse seejärel üle kohalikele pakiautomaatidele. Kuna Euroopasse saabub praegu iga päev suur hulk pakke, saab toll neid kontrollida vaid pisteliselt ja ei saa seega tagada, et kõik ohtlikud tooted on välja sorteeritud või et kõik vajalikud maksud on sihtriigis tasutud. Seega, kui te tellite Aasiast kondoome, peavad need läbima tolli, kuid see ei anna teile kindlust, et ohtlikud tooted on välja sorteeritud, sest mitte iga saadetist ei saa kontrollida.
Aasias toodetud kondoomid:
Tegelikult toodetakse praegu enamik kondoome Aasias, isegi need, mida saab osta Euroopas ja Põhja-Ameerikas tuntud kaubamärkidelt. Sellegipoolest esineb sageli märkimisväärseid kvaliteedierinevusi. Euroopas kehtivad näiteks kondoomide suhtes ranged eeskirjad, sest need peavad olema meditsiinitootena heaks kiidetud. Sel juhul kehtib see ka Aasias tootmise kohta. Euroopa jaoks toodetud kondoomid peavad seega vastama kõigile meditsiiniseadmete seaduse nõuetele. Tehased peavad läbima väga ranged sertifikaadid ja iga kondoomi testitakse eraldi. Euroopa jaoks on näiteks olemas vastav ISO standard, millele kondoomid peavad vastama: DIN EN ISO 4074
Kuid miks toodetakse kondoome peamiselt Aasias? Lihtsalt sellepärast, et tooraine kasvab seal. Kondoomid on valmistatud looduslikust kummist lateksist, mida toodetakse kummipuu mahlast. Neid kasvatatakse tavaliselt Lõuna-Ameerikas või Kagu-Aasias. Peamised kasvatusriigid on Tai, Indoneesia ja Malaisia. Kohaliku tootmisega võimaldame meie, Mister Size, ka kohalikul elanikkonnal osaleda oma tooraine väärtusahelas, mitte lihtsalt müüa toorainet odavalt edasi Euroopasse.
Mida peaksite silmas pidama
Kui soovite osta kondoome internetist, peaksite tähelepanu pöörama järgmisele:
- Kohalikud poed: ELi või isegi oma riigi kaupluste puhul peaksite olema üsna kindel, et tooted vastavad vastavatele kohalikele kvaliteedinõuetele, sest nende suhtes kohaldatakse ka riikide vastavat turujärelevalvet ja vastavalt sellele on neil lubatud müüa ainult lubatud meditsiinitooteid. Loomulikult võib, nagu ka teistes sektorites, leiduda üks või kaks poodi, mis eeskirjadest mööda hiilivad, või isegi võltspoode.
- Müüja hinnangud: Kontrollige teiste ostjate hinnanguid ja tagasisidet toote kvaliteedi ja müüja usaldusväärsuse kohta.
- Toote kirjeldused: Olge ettevaatlik ebamäärase või ebapiisava tootekirjelduse suhtes. Usaldusväärsed tooted sisaldavad tavaliselt üksikasjalikku teavet materjalide ja toote omaduste kohta.
- Tagastamispoliitika: Kontrollige müüja tagastamispoliitikat. Kliendisõbralik tagastamispoliitika võib olla märk müüja usaldusväärsusest.
- Kontrollige brändi veebisaiti: Kui teie valitud kondoomibrändil on oma veebisait, leiate selle tavaliselt väga lihtsalt veebiotsingu abil ja saate rohkem teavet toote ja sageli ka soovitatud müügipunktide kohta. Üksikasjalikku teavet meie kondoomide kohta ja linke valitud kauplustesse leiad otse meie enda Mister Size Shopi rubriigist.
- Ole kriitiline: Sa peaksid olema kriitiline äärmiselt madalate hindade suhtes, mis on sageli toote kvaliteedi arvelt. Samuti on kondoome võltsitud.
Odavate toodete ostmine selliste platvormide kaudu nagu Temu, AliExpress, Shein või muude Kaug-Ida jaemüüjate kaudu kätkeb endas võimalikke riske kvaliteedi ja ohutuse osas. Neid riske saab siiski minimeerida, kui kontrollida hoolikalt tooteinfot ja müüja hinnanguid. On väga oluline, et te kui kondoomi kasutaja võtaksite vastutuse, et ostetud tooted oleksid mitte ainult hea hinnaga, vaid ka ohutud ja tõhusad. Lõppkokkuvõttes on otsus teie teha, kuid teadlikud valikud aitavad kaitsta teie tervist ja turvalisust.
Kuidas ohutult kondoomide pealt raha säästa
Kui olete leidnud oma kondoomi suuruse, soovitame osta lahtise pakendi, et säästa kondoomi hinna pealt. Kondoomide säilivusaeg on pärast valmistamist mitu aastat ja tavaliselt ei ole kahjulik osta kondoome, mida kasutatakse tavaliselt 1 või isegi 2 aastat. Kuna igaühel on loomulikult väga individuaalne kondoomide tarbimine, pakub Mister Size ekstra erinevaid pakendi suurusi, alates 3-pakist proovimiseks, kuni 10-pakini, kuni 36 kondoomiga lahtise pakendini või alates 2024 ka 100 kondoomiga kotis.
Kondoomid puhkusel
Kui lähete puhkusele näiteks Kaug-Itta, Aafrikasse või Lõuna-Ameerikasse, on kõige parem eelnevalt välja selgitada, kas peaksite kondoomid kaasa võtma, sest kohapeal pakutavate kondoomide kvaliteet võib (kuid ei pea) olema oluliselt kehvem kui näiteks Euroopas või Põhja-Ameerikas. Mõned aastad tagasi olid mõnedes riikides, näiteks Vietnamis* või Aafrikas*, tõelised skandaalid seoses kohalike kondoomidega, mille kvaliteet oli väga kehv ja seega oluliselt suurem risk soovimatu raseduse ja haiguste edasikandumise osas. Asjakohaseid näiteid leiate kiiresti näiteks Google'i otsinguga või vaadake linke selle lehekülje allosas meie viidete rubriigis.
* Allikad
Hiina ja saasteained:
Hiina ja kehv kondoomide kvaliteet:
https://www.globaltimes.cn/content/933362.shtml
Vietnam:
India:
Etioopia: