Mis on Pearl Index - ja miks kondoomid on head!
Kui te uurite rasestumisvastaseid vahendeid ja nende tõhusust, siis varem või hiljem komistate te Pearl Indexi peale. Uuri, mida see näitaja tähendab, kuidas seda arvutatakse ja mis on kondoomide Pearl Index siin!
Mis on Pearl Index?
Pearl Index on rasestumisvastaste vahendite ohutuse mõõtühik. Mida madalam on Pearl Index, seda paremini toimib rasestumisvastane meetod.
Konkreetselt näitab Pearl indeks, kui paljud naised 100-st rasestuvad ühe aasta jooksul, kuigi nad on kasutanud teatud rasestumisvastast vahendit.
Kuidas arvutatakse Pearl'i indeksit?
Pearl'i indeksit saab arvutada järgmise valemiga:
((raseduste arv x 12 kuud) x 100) / (naiste arv x kasutuskuud).
Pearl'i indeks 2 tähendaks seega, et ühe aasta jooksul rasestus 2 naist 100-st, hoolimata rasestumisvastaste vahendite kasutamisest.
Kuid tavaliselt ekstrapoleeritakse see väärtus ainult 100 naisele ja 1 aastale, ilma et nii palju naisi oleks selle aja jooksul tegelikult uuringus osalenud (vt arvutusnäide).
Pearli indeks Arvutusnäide: 85 naist katsetavad 6 kuu jooksul uut rasestumisvastast pilli. 1 naine rasestub vaatamata pillide võtmisele.
= ((1 rasedus x 12 kuud) x 100) / (85 naist x 6 kuud kasutamist) = 1200 / 510 = 2,35
See tähendab, et uue pilli Pearl'i indeks oleks 2,35.
Ekstrapoleerituna oleks 2,35 naist 100-st rasestunud ühe aasta jooksul, kui nad oleksid kasutanud uut rasestumisvastast pilli.
Kust pärineb Pearl'i indeks?
Pearl'i indeksi leiutas 1930. aastatel USA statistik Raymond Pearl ja nimetas selle tema järgi. Eesmärk oli töötada välja lihtne meetod rasestumisvastaste vahendite tõhususe mõõtmiseks.
Kui usaldusväärne on Pearl'i indeks?
Pearl'i indeks on praktiline mõõtühik erinevate rasestumisvastaste vahendite rasestumisvastase kaitse pealiskaudseks võrdlemiseks. Sellele ei tohiks siiski pimesi toetuda, sest olulisi tegureid, millel on viljakusele suur mõju, võetakse vaevalt või üldse mitte arvesse.
Pearl'i indeksis ei võeta arvesse:
- Naiste vanus (viljakus väheneb vanuse kasvades).
- Üldiselt on individuaalne, geneetiliselt määratud viljakus
- Naiste elustiili harjumused (nt toitumine, suitsetamine)
- Seksuaalne aktiivsus/seksuaalvahekorra sagedus
- Haigused või ravimid
Teoreetiliselt võiks rasestumisvastaste vahendite tootja viia läbi Pearl Indexi uuringu ja lubada uuringus osaleda ainult naistel, kes elavad seksuaalselt abstinentset elu, st kes ei ole üldse seksuaalvahekorras.
Loomulikult oleks Pearl'i indeks siis 0, sest ükski naine ei jääks tema uuringu ajal rasedaks. Ta saab siis reklaamida oma rasestumisvastast vahendit suurepärase tulemusega, kuigi see on tegelikult võltsitud.
Samuti tuleb meeles pidada, et Pearl'i indeks mõõdab ainult kaitset rasestumise eest. Seda, kas ja mil määral kaitseb vastav rasestumisvastane vahend ka suguhaiguste eest, ei võeta arvesse.
Kondoom on ainus rasestumisvastane vahend, mis kaitseb suguhaiguste eest - ja see on hormoonivaba!
Kondoomi Pearl'i indeks on 2 kuni 12, sõltuvalt sellest, kas on tehtud rakendusvigu.
Näpunäiteid kondoomi õigeks kasutamiseks
Miks kondoom on rasestumisvastaste vahendite puhul endiselt universaalne: Erinevalt pillidest, spiraalidest ja co. kaitseb kondoom ka selliste suguhaiguste nagu HIV ja gonorröa eest. Seetõttu ei tohiks kondoomist loobuda, eriti juhuslike tutvuste ja üheööliste suhete puhul. Kuid kondoomil on oma eelised ka pikaajalistes partnerlussuhetes ja suhetes: Ei ole vaja kasutada hormonaalseid rasestumisvastaseid vahendeid, mis võivad põhjustada tõsiseid kõrvaltoimeid, nagu veritsushäired, iiveldus, tromboos ja depressioon.
Õige suurusega kondoomi puhul ei tunne sa seda peaaegu üldse.
Miks paljud inimesed ikka veel ilma kondoomita hakkama saavad? Eriti mehed kurdavad sageli tundlikkuse kadumise üle või leiavad, et kondoom häirib. Enamasti kasutatakse aga lihtsalt vale suurusega kondoomi, mistõttu kondoom libiseb, pigistab või isegi tõmbub kokku.
Õige suurusega kondoomi puhul sobib kõik: kondoom peenisel ja seega ka tunne seksi ajal. Uurige siit, millist kondoomi suurust te vajate ja hankige endale sobiv MISTER SIZE kondoom, näiteks praktilises proovikomplektis.