Hormoonivabad rasestumisvastased vahendid naistele, parimad meetodid
Selles artiklis saate teavet hormoonivabade rasestumisvastaste vahendite ja rasestumisvastaste meetodite kohta, mis on teile kui naisele kättesaadavad. Samuti saate ülevaate sellest, kuidas meetodid toimivad, kui palju need maksavad ja kui ohutud need on.
Ohutuse näitamiseks kasutame Pearl'i indeksit. See näitab, kui paljud naised on rasestunud, kui nad on kasutanud rasestumisvastast meetodit regulaarselt 1 aasta jooksul. Pearl'i indeks 15 tähendab, et 100-st naisest 15 on selle meetodi kasutamisel ühe aasta jooksul rasestunud.
Millised rasestumisvastased meetodid on naistele kättesaadavad?
Erinevalt meestele mõeldud rasestumisvastastest meetoditest on naistele kättesaadav terve rida rasestumisvastaseid vahendeid. Üldiselt võib need jagada 4 erinevasse kategooriasse:
Hormonaalsed rasestumisvastased meetodid: Nende rasestumisvastaste meetodite puhul manustatakse erineval viisil organismi enda östrogeene ja progestageene. Need hormoonid petavad keha, et te arvate, et olete rase, mis tähendab, et te ei saa enam rasestuda.
Keemilised rasestumisvastased vahendid: Lühidalt öeldes tapavad keemilised rasestumisvastased vahendid, näiteks rasestumisvastased geelid või kreemid, spermad või muudavad need liikumisvõimetuks. Neid spermitsiide tuleks kasutada ainult koos teiste rasestumisvastaste vahenditega, sest üksi on nad liiga ohtlikud.
Mehhaanilised rasestumisvastased meetodid: Nende hulka kuuluvad naiste kondoomid, emakakaelakorgid või vasest rasestumisvastased vahendid. Need rasestumisvastased vahendid loovad barjääri, mida sperma ei saa läbida.
Loomulikud rasestumisvastased vahendid: Sellesse hormoonivabade rasestumisvastaste meetodite kategooriasse kuuluvad temperatuurimeetod või kalendermetoodika. Põhimõtteliselt on nende meetodite eesmärk jälgida oma keha, et määrata kindlaks oma viljakad päevad.
Loomulikud rasestumisvastased vahendid
Praegu on 5 erinevat looduslikku rasestumisvastast meetodit, mida saate kasutada hormoonivaba rasestumisvastase meetodi saamiseks. Ilus on see, et kui neid õigesti ja regulaarselt kasutada, võivad need tegelikult olla väga ohutud.
Lisaks teatavad paljud naised, et need meetodid on aidanud neil oma tsüklit ja keha paremini mõista ja tajuda.
Juba ainuüksi selle punkti pärast võib tasuda proovida ühte või mitut meetodit.
Oluline on meeles pidada, et ainult ovulatsioonipäeval ei tohiks vahekorrast hoiduda ega kasutada muid rasestumisvastaseid meetodeid, näiteks kondoomi. Sperma võib emakas elada kuni 4 päeva. See tähendab, et te peaksite planeerima vähemalt 5 päeva abstinentsust või kaitset.
Loomulik rasestumisvastane võitlus kalendrimeetodiga
Kalendrimeetodiga kontratseptsioon on üks vanimaid loodusliku rasestumisvastase meetodi meetodeid. Selle töötasid 1920. aastatel peaaegu samaaegselt välja naistearstid Kyusaku Ogino ja Hermann Knaus, mistõttu nimetatakse seda meetodit ka "Knaus-Ogino meetodiks".
Kalendermetoodika kasutamiseks on vaja vaid tsüklipäevikut või tsüklipäevikut.
Oluline on, et te jälgiksite ja dokumenteeriksite oma tsüklit umbes 6 kuud, enne kui alustate arvutamist. Kas teie tsükkel on regulaarne? Regulaarselt kõrvalekalduv või ebaregulaarne?
Põhimõtteliselt eeldab meetod 28-päevast tsüklit, kusjuures ovulatsioon toimub 14 päeva pärast.
Lisateavet selle kohta, kuidas arvutamine toimib, saate lugeda siit.
Kulud: Alates umbes 6 eurost tsüklinaalsest kalendrist, kuid see töötab mis tahes kalendriga.
Helme indeks: 9 100-st
Emakakaelameetod pillide asemel
Emakakaelameetodi puhul tuleb tunnetada emakakaela või emakakaelaosa. Seda seetõttu, et see muutub teie menstruatsioonitsükli ajal. Kohe pärast menstruatsiooni tundub emakakael kindla ja suletud. Samuti on see lähemal tupe sissepääsule.
Fertiilsetel päevadel on emakakael pehme (nagu huuled) ja veidi avatud. Lisaks on see nüüd kaugemal keha sees.
Seda meetodit saab hästi kombineerida järgmiste looduslike rasestumisvastaste meetoditega.
Kulud: Tasuta
Helme indeks: 3 kuni 23 100-st
Kontratseptsioon emakakaela lima vaatlusega
Emakakaela lima meetod, mida nimetatakse ka Billingsi meetodiks, toimib sarnaselt emakakaela meetodiga.
Emakakaela lima muutub tsükli jooksul pärast menstruatsiooni muhklikust ja viskoossest piimjas-pilviliseks vahetult enne ovulatsiooni. Mida lähemale jõuate ovulatsioonile, seda vedelamaks ja selgemaks muutub teie emakakaela lima.
Kõige viljakamatel päevadel võite lima sõrmede vahele niite tõmmata.
Emakakaela lima rasestumisvastase meetodi kasutamiseks peate iga päev testima ja registreerima selle koguse, värvi ja konsistentsi. Kui emakakaela lima kogus mitmekordistub lühikese aja jooksul, võite oodata ovulatsiooni 2-3 päeva jooksul.
Kulud: tasuta
Helme indeks: 15 100-st
Hormoonivaba rasestumisvastane vahend temperatuurimeetodiga
Selle meetodi puhul peate pärast üles tõusmist mõõtma termomeetriga oma kehatemperatuuri, mida nimetatakse ka basaalkehatemperatuuriks.
Pärast ovulatsiooni tõuseb teie kehatemperatuur mõne kümnendiku võrra, kus see püsib kuni menstruatsioonini ja langeb seejärel uuesti.
Kuna teie kehatemperatuuri võib mõjutada ka stress või haigus, peaksite seda alati kombineerima teiste meetoditega, näiteks Billingsi meetodiga.
Mõned fitness-trackerid pakuvad juba funktsioone kehatemperatuuri pidevaks mõõtmiseks. Nende hulka kuuluvad näiteks Fitbit või Oura.
Maksumus: Sõltuvalt tootest vahemikus 2-399 eurot.
Helme indeks: 0,8 kuni 3 100-st.
Kontratseptsioon sümptomaatilise meetodiga
Sümptotermiline rasestumisvastane meetod on kombinatsioon temperatuurimeetodist, emakakaela lima meetodist ja vajaduse korral emakakaela- või kalendermetoodikast.
Erinevate meetodite kombineerimisega saate oma viljakaid päevi usaldusväärsemalt ennustada.
Kulud: 2,- kuni 399,- eurot, võimalik, et rakenduste jooksvad kulud.
Helme indeks: 0,4 100-st
Vasest spiraal, vaskkett või vaskkuul pikaajalise rasestumisvastase kaitse eesmärgil
Vasest rasestumisvastaste vahendite suur eelis on see, et need paigaldatakse üks kord teie naistearsti poolt ja te võite neid kasutada kuni 5 aastat. Iga 6 kuu tagant tuleb teid kontrollida, et veenduda, et kõik on endiselt paigas, ja see on kõik.
Vask kahjustab spermat ja muudab need liikumisvõimetuks. Lisaks muutub emakakael, mis samuti muudab sperma tungimise palju raskemaks või võimatuks.
Nende hormoonivabade rasestumisvastaste vahendite puuduseks on see, et neid on äärmiselt valus sisse panna ja eemaldada. Mõnel juhul võivad need põhjustada ka tugevamat menstruatsiooniverejooksu ja ebamugavustunnet.
Maksumus: umbes 120 kuni 400 eurot.
Helme indeks: 0,4 kuni 1 100-st.
Diafragma või emakakaela kork hormoonideta rasestumisvastaseks kasutamiseks
Need kaks hormoonivaba rasestumisvastast meetodit on tehnilised rasestumisvastased vahendid naistele. Need on silikoonkettad, mille sees on ka vedrurõngas. Pessaari või emakakaelakorki võib spermatosoidide blokeerimiseks sisestada kuni 2 tundi enne seksuaalvahekorda.
Seega moodustavad rasestumisvastased vahendid emakakaela ees barjääri, mida saab veelgi tugevdada spermitsiidide, näiteks rasestumisvastaste geelide või kreemide kasutamisega.
Emakakaelakorgid võivad isegi veidi emakakaela külge kinnituda, muutes need tihedamaks.
Nende pillide alternatiivide puuduseks on see, et need peavad jääma tuppe vähemalt 8 tunniks pärast seksimist. Samuti peavad neid spetsiaalselt paigaldama naistearstid. Lisaks võivad need põhjustada soovimatuid rasedusi, kui need on valesti paigaldatud, ning need ei kaitse ka suguhaiguste eest.
Maksumus: umbes 31 kuni 70 eurot pluss rasestumisvastased geelid või kreemid umbes 10-15 eurot tuubi kohta.
Helme indeks: 1 kuni 20 100-st
Naiste kondoomid kui alternatiiv pillidele
Naiste kondoomid ehk "femidoomid" on sarnased meeste kondoomidega. Selle kasutamiseks tuleb üks ots sisestada tuppe ja hoida seda paigal. Teine ots jääb väljapoole ja katab vulva huuled. Peenis jääb selle lateksnahaga kaetud, mis püüab kõik spermad kinni.
Femidomi teine eelis on see, et see kaitseb teid ka sugulisel teel levivate haiguste eest.
Kahjuks on ka puudusi. Nad võivad nende kasutamisel praguneda, nad võivad libiseda ja neid ei pruugi olla lihtne kasutada.
Maksumus: umbes 8,50 kuni 10,50 eurot paki kohta.
Helme indeks: 5 kuni 25 100-st
Kondoomid ohutuks rasestumisvastaseks kasutamiseks
Alternatiivina femidoomidele on muidugi kondoomid, mida mees kannab.
Tõsi, need ei ole sulle kui naisele selles mõttes rasestumisvastane vahend, kuid need on siiski hormoonivaba alternatiiv, mida on lihtne kasutada ja saada.
Et nendega oleks kõige turvalisem ja lõbusam, peate teie (või teie partner) veenduma, et kasutate õiget kondoomi suurust.
Sellest, kuidas sina või su partner saab leida sobivaima kondoomi suuruse, saad lugeda siit.
Maksumus: Alates umbes 3,95 eurost pakend.
Helme indeks: 2 kuni 12 100-st
Steriliseerimine - hormoonivaba, kuid lõplik
Steriliseerimine on hormoonivaba rasestumisvastane meetod naistele ja meestele, kes ei soovi enam lapsi. Kuigi sageli reklaamitakse, et steriliseerimist on võimalik tagasi pöörata, on õnnestumise tõenäosus väike ja isegi kui see õnnestub, väheneb eduka raseduse tõenäosus.
Selle meetodi puhul teie munajuhad kas blokeeritakse või lõigatakse läbi. See takistab munarakkude jõudmist emakasse, mis muudab viljastamise võimatuks.
Maksumus: umbes 600-1000 eurot (ravikindlustus katab, kui arsti tõend kinnitab, et steriliseerimine on vajalik).
Helme indeks: 0,1 kuni 0,3 100-st.
Kui ohutu on coitus interruptus rasestumisvastase vahendina?
Coitus interruptus (mida nimetatakse ka väljatõmbemeetodiks) kasutamine rasestumisvastase meetodina on üks kõige ohutumaid rasestumisvastaseid meetodeid.
Soovimatu rasedus võib üsna kergesti tekkida ja see ei kaitse ka sugulisel teel levivate haiguste edasikandumise eest.
Põhimõtteliselt hõlmab see meetod peenise väljatõmbamist tuppe vahetult enne ejakulatsiooni. See nõuab aga suurt enesekontrolli ja sperma võib siiski enne ejakulatsiooni peenisest välja tulla.
Pearl'i indeks 4-18 rasedust on ainult ligikaudne hinnang ja tõenäoliselt on see tegelikkuses isegi suurem.
Kulud: tasuta
Helme indeks: 4 kuni 18 100-st
Kokkuvõte hormoonivaba rasestumisvastaste vahendite kohta naistele
On palju erinevaid hormoonivabu rasestumisvastaseid meetodeid ja rasestumisvastaseid vahendeid, mida saate naisena kasutada pillide, hormoonpulkade või hormoonspiraalide asemel. Et leida enda jaoks parim meetod, soovitame rääkida naistearstiga või proovida naiste looduslikke rasestumisvastaseid meetodeid.
Loe nüüd meie postitust uutest ja vanadest rasestumisvastastest meetoditest meestele, kui oled uudishimulik, mis on nende jaoks olemas.