Kas rasestumisvastased tabletid on tõesti õige viis seksuaalse võrdõiguslikkuse saavutamiseks?
Kui esimene rasestumisvastane tablett 1960. aastatel turule tuli, sai sellest kiiresti naiste enesemääramise ja võrdõiguslikkuse sümbol. Sest viimaks sai naine täiesti sõltumatult oma abikaasast otsustada, kas ta tahab lapsi saada või mitte. Selles mõttes suur asi. Kuid see, mis kunagi algas kui vabastav löök, paneb tänapäeval paljusid naisi surve alla: kui hormonaalne sekkumine ei tundu äkki enam üldse enesemääratlusena ja tõelisi alternatiive ei ole.
Miks tasub nii naistel kui ka meestel lõpuks ometi midagi muuta ja tulevikus koos rasestumisvastaste vahendite peale mõelda:
Kas rasestumisvastased vahendid on naiste asi?
Kuna pillid on üks kõige ohutumaid ja lihtsamaid rasestumisvastaseid meetodeid, on paljudes kohtades muutunud naiste jaoks enesestmõistetavaks, et nad teevad vastavaid ettevalmistusi. Paljudel meestel on selle üle ilmselt hea meel, sest neil võib olla kogemusi, kus kondoomid (valesti kasutatuna) vähendasid oluliselt tunnet või isegi lõhkusid. Ja ikkagi, kui paljud noored naised võtavad pille juba ammu enne esimest seksuaalkogemust, et oma akne kontrolli alla saada - mis võiks selles halba olla? Aga täiesti lisaks sellele, et kondoom peaks olema paljudes olukordades esmatähtis juba ainuüksi nakatumise tõttu: Kas rasestumisvastased vahendid on tõesti naise asi? Sest isegi kui pillid tunduvad esialgu nii lihtsad, on neil ka mitmeid puudusi - alates meeleolumuutustest kuni füüsiliste häireteni ja seksuaalse soovi täieliku kadumiseni.
Võtke aega, et kaaluda alternatiive.
Kui teie kui naine või teie partner ei kuulu just nende naiste hulka, kes suudavad pille aastaid ilma kaasnevate sümptomiteta võtta või kui hormonaalne rasestumisvastane vahend ei ole lihtsalt enam võimalik, siis peaksite võtma veidi aega ja tutvuma alternatiividega. Kahjuks ei ole olemas täiuslikku rasestumisvastast meetodit - neil kõigil on oma eelised ja puudused. Kuid võimalusi on palju ja lõppkokkuvõttes peab igaüks ise otsustama, mis talle kõige paremini sobib. Oluline on, et te ise teeksite otsuse kõige kohta, mis on seotud teie kehaga. Peale steriliseerimise ja kondoomide toimub rasestumisvastane võitlus peaaegu eranditult naise enda poolt ja mõnikord on sellega seotud märkimisväärne füüsiline sekkumine (nt vasest spiraal või 3-kuuliste süstide puhul). Kõige tähtsam on rasestumisvastaste vahendite puhul see, et te peate olema täielikult pühendunud oma meetodile ja tundma end sellega mugavalt.
Otsustage koos rasestumisvastase meetodi üle
Enda teavitamine ja ühine otsustamine tähendab vastutust mõlema partneri eest. Kõigil rasestumisvastastel meetoditel on omad eelised ja puudused. Mis räägib eriti kondoomi kasuks: paljud naised avastavad oma libiido uuesti pärast hormonaalsete rasestumisvastaste meetodite kasutamise lõpetamist. Tore kõrvalmõju, millest võidavad mõlemad partnerid!
Hõbepall: ühiselt vastutuse võtmine
Loomulikult ei välista asjaolu, et otsus oma keha üle on alati enda otsustada, ühiseid otsuseid. Kõige parem on, kui te mõlemad tunnete end uue rasestumisvastase meetodiga mugavalt ja võtate ühiselt vastutuse. Siinkohal tasub uuesti mõelda kondoomi peale. Sest siin saavad nii naine kui ka mees võtta juhirolli ja mõlemad vastutavad rasestumisvastaste vahendite eest võrdselt. Võite lihtsalt vaheldumisi osta neid ja otsustada ise, kas minna kohalikku poodi või tellida neid internetist - kulud ja (väike) vaev jagunevad seega õiglaselt. Ennekõike ei pea te arsti juures käima ja te ei pea tegema midagi, mille pärast te võiksite muretseda. Ja mis puudutab võimalikke raskusi kondoomidega, siis ärge muretsege: kui olete leidnud õige kondoomi suuruse, siis on laialt levinud puudused vaid põhjendamatud ettekäänded. Kõik sobib ideaalselt ning saate nautida intensiivset ja turvalist seksi.
kombineerida oskuslikult rasestumisvastaseid meetodeid - nt NFP + kondoom.
Loomulikult võite kombineerida ka erinevaid rasestumisvastaseid meetodeid. Loomulik pereplaneerimine (NFP) on näiteks põnev kontseptsioon, mille puhul naine saab oma keha signaalide järgi öelda, millal ta umbes ovulatsioon on. Selleks mõõdab ta igal hommikul oma kehatemperatuuri ja mitu korda päevas nn emakakaela lima. Pikemas perspektiivis annab see tulemuseks umbes 12-14 päeva pikkuse igakuise akna viljakas faasi ümber, mil kondoomiga rasestumisvastane kaitse on oluline. Ülejäänud päevadel saab ilma täiendava rasestumisvastase meetodita hakkama. Loomulikult on kondoom haiguste eest kaitsmiseks endiselt asjakohane - seetõttu sobib NFP eriti hästi seksimiseks pikaajalistes suhetes. Absoluutse hoolsusega teostatuna peetakse NFP-d sama ohutuks kui pille. Enne selle või teiste meetodite proovimist teavitage end siiski alati põhjalikult vastavatest riskidest, et olla alati kindlal järjel.
Lõpuks nautin jälle head seksi
Kui olete seni võtnud pille ja vahetate nüüd teise rasestumisvastase meetodi vastu, siis on tõenäoline, et see muudab olukorda väga positiivselt. Paljud naised avastavad äkki uuesti oma libiido ja tunnevad seksisoovi, mis oli täiesti unustatud. See võib isegi tuua teie suhtesse täiesti uue hingamise, mille peaksite julgelt kaasa võtma. Lõppude lõpuks väärite head seksi. Sest võrdsus ja jagatud vastutus võivad olla äärmiselt seksikad.