Skip to main content

Ystävänpäivä ja kondoomide päev

Igal aastal 14. veebruaril tähistavad armastajad kogu maailmas sõbrapäeva. Kuid mis on tegelikult selle päeva taga, mis paneb südamed kiiremini lööma ja muudab lillepoed punaseks mereks ning paneb nende kassad helisema? Selles artiklis jõuame Valentinipäeva ajaloo, tavade ja tänapäevase tähenduse tuumani.

Paljudes riikides on sõbrapäev ka kondoomi päev. Seda tähistatakse selleks, et rõhutada kondoomide kui sugulisel teel levivate nakkuste (STLI) ennetamise ja rasestumisvastase meetodi tähtsust. See päev langeb tavaliselt 14. veebruarile või mõnes riigis 13. veebruarile, vahetult enne sõbrapäeva, mis on teadlikult valitud selleks, et tõsta teadlikkust ohutust seksist ühel aasta kõige romantilisemal päeval. Kondoomipäev annab suurepärase võimaluse teavitada kondoomi kasulikkusest, kummutada müüte ning rõhutada vastutustundlikkuse ja kaitse tähtsust seksuaalsuhetes. Seepärast kasutavad seda päeva sageli intensiivselt paljud nõustamisorganisatsioonid ja seksuaalharidus.

Ystävänpäeva päritolu

Ystävänpäeva päritolu on mitmekihiline ja keeruline, ulatudes iidsetest Rooma tavadest kristlike märtrilegendideni, keskaegsete armastustraditsioonide ja tänapäevaste kommertslike pidustusteni.

Kristlik päritolu: Üks populaarsemaid teooriaid viib valentinipäeva tagasi ühe või mitme varakristliku märtri Valentinuse mälestamisele. Kaks sageli mainitud Valentinust on Terni Valentinus ja Rooma Valentinus, kes mõlemad olevat elanud 3. sajandil pKr. Mõlema kohta öeldakse, et nad abiellusid paaridega kristlikul tseremoonial, hoolimata sellest, et Rooma keiser Claudius II keelas seda teha. Rooma valentinus olevat andnud kihluspaaridele lilli oma aiast, millest võib tuleneda lillede kinkimise komme valentinipäeval. Nende austamine 14. veebruaril võib olla tänase valentinipäeva eelkäija.

Rooma pidulikud traditsioonid: Mõned ajaloolased seostavad valentinipäeva Rooma Lupercalia pühaga, mida tähistati 13.-15. veebruarini. Selle viljakusfestivali ajal toimusid mitmesugused rituaalid, sealhulgas noorte meeste ja naiste sobitamine loosi teel, mis võis soodustada romantilisi suhteid. Kristlik kirik võis püüda asendada selle paganliku püha valentinipäevaga, et viia pidustused kristlikku konteksti. Selle kohta ei ole siiski mingeid tõendeid.

Keskaegsed ja tänapäevased tavad: Keskajal algasid Inglismaal ja Prantsusmaal tänapäeva sõbrapäevale sarnased tavad. Usuti, et 14. veebruar on päev, mil linnud hakkasid paarituma. Selle uskumuse tõttu tekkis traditsioon, et paarid saadavad sel päeval üksteisele armastuskirju ja kingitusi. Geoffrey Chaucer ja teised tolleaegsed luuletajad mainisid oma teostes valentinipäeva, mis aitas kaasa selle päeva levikule ja romantiseerimisele.

Kommertsialiseerumine 19. ja 20. sajandil: Valentinipäeva kaubanduslik kasutamine algas 19. sajandil, kui sai populaarseks sõbrapäevakaartide müük. Tööstuslik revolutsioon võimaldas õnnitluskaartide masstootmist ja sõbrapäevast sai oluline päev romantilise armastuse väljendamiseks kaartide, lillede, šokolaadi ja muude kingituste kaudu.

Ystävänpäivä kogu maailmas

Kuigi sõbrapäev sai alguse Euroopas, tähistatakse seda nüüd kogu maailmas, sageli ainulaadsete kohalike kommetega. Näiteks Jaapanis kinkivad naised meestele sõbrapäeval šokolaadi, Lõuna-Koreas tähistatakse sõbrapäeva lisaks valgele päevale (14. märts) ja mustale päevale (14. aprill), mille puhul on kingituste tegemise rituaalid ja kingituste liigid erinevad.

Näiteks Soomes jagatakse väikseid kaarte või kingitusi mõnel juhul anonüümselt, samas kui Itaalias kohtuvad paarid sageli veekogude ääres või sildadel ja kinnitavad armastusluku. Iirimaal teevad paljud kristlased sõbrapäeval palverännaku Dublinis Whitefriar Streetil asuvasse karmeliitide kirikusse, sest seal asuvad Rooma püha Valentini reliikviad.

Paljudes riikides on aastate jooksul välja kujunenud oma traditsioonid.

Valentinipäeva kommertsialiseerimine

Sõltumata enamikust üksikute riikide traditsioonidest on valentinipäeva kommertsialiseerumine viimastel aastakümnetel ilmselge. Lilled, šokolaadid, ehted ja romantilised õhtusöögid on vaid mõned näited sellest, kuidas seda päeva tähistatakse. Kriitikud väidavad, et sõbrapäeva tegelikku tähendust õõnestab kaubanduslik surve osta kalleid kingitusi.

Rohkem kui lihtsalt armastajate päev

Hoolimata kommertsialiseerimisest on sõbrapäeva tuum endiselt armastus ja tunnustamine meie lähedaste vastu. See on päev, mis tuletab meile meelde armastavaid žeste ja suhete hoidmist, mis on meile olulised - olgu need siis partnerid, sõbrad või pereliikmed. See on valentinipäeva tuum, et saaksite oma lähedasi õnnelikuks teha ka ilma raha kulutamata, kasvõi vaid mõne hea sõnaga.

Kuna päev on suunatud armastajatele, on seos kondoomi päevaga muidugi ilmselge. Eriti tänapäeval, mil Saksamaal ja Euroopas on sugulisel teel levivatesse haigustesse nakatumise arv taas tõusuteel, on kondoomi tähtsus ülioluline. Kondoomid on üks kõige tõhusamaid vahendeid suguhaiguste, sealhulgas HIVi leviku vältimiseks. Nad kujutavad endast füüsilist barjääri, mis takistab sperma, viiruste või bakterite ülekandumist partnerite vahel. Lisaks sellele on kondoomid kättesaadav ja kulutõhus rasestumisvastane meetod, mis mitte ainult ei kaitse soovimatu raseduse eest, vaid võimaldab partneritel aktiivselt kontrollida oma seksuaaltervist.

Haridus ja müütide purustamine

Vaatamata oma tõhususele ja tähtsusele on kondoomide kohta ikka veel palju müüte ja väärarusaamu. Mõned inimesed usuvad ekslikult, et kondoomid vähendavad oluliselt seksuaalset naudingut või et need on õigesti kasutatuna ebatõhusad. Kondoomipäev aitab selliseid müüte kummutada, osutades teaduslikele faktidele ja uuringutele, mis kinnitavad kondoomide tõhusust suguhaiguste ja raseduse ennetamisel. Samuti on see päev võimalus levitada teavet kondoomide õige kasutamise kohta, et suurendada nende kaitset. Tänapäeval on kondoomid saadaval erinevates suurustes ja materjalidest (lateks, polüuretaan), mis aitavad oluliselt kaasa sellele, et kondoomid on ohutud ja ei piira mingil moel seksimise naudingut. Kui kondoom on õiges suuruses, ei ole see ebamugav ja samas väga ohutu.

Määrake nüüd kondoomi suurus

Kokkuvõte

Nii valentinipäev kui ka kondoomipäev on olulised sündmused, millel on sügavamõtteline tähendus, mis ulatub kaugemale nende pealiskaudsest tajust. Kuigi sõbrapäev on ajalooliselt juurdunud päev, mis on kahjuks sageli muutunud väga kommertslikuks, tuletab see meile meelde armastuse ja kiindumuse tähtsust isiklike žestide kaudu inimestele meie elus.

Kondoomipäev seevastu rõhutab ennetuse, tervise ja hariduse tähtsust seoses seksuaaltervise valdkonnas. Mõlemad päevad on meeldetuletuseks, et säilitada ja edendada selliseid olulisi väärtusi nagu armastus, hoolivus, tervis ja meie lähedaste heaolu. Tunnustades sõbrapäeva isiklikku tähtsust ja tõstes samal ajal teadlikkust ja haridust kondoomipäeva ümber, saame aidata kaasa armastavama, tervema ja teadlikuma ühiskonna loomisele.

Mister Size
Rohkem artikleid

Kondoomi õigesti peale panemine - kuidas seda teha ilma, et see oleks tüütu

Loe nüüd

Sõprus+, segadused, avatud suhe & polügaamia - mis asi on moodsad suhtemudelid?

Loe nüüd

Ükskõik kui suur või väike - ma armastan oma peenist.

Loe nüüd