Rasestumisvastased vahendid teistes riikides - kondoom, rasestumisvastased tabletid jne kogu maailmas
Kuidas toimib rasestumisvastane võitlus teistes riikides? Kas kondoomid ja pillid on samuti populaarsed rasestumisvastased meetodid kogu maailmas?
Kas teistes riikides on rasestumisvastaste vahendite kasutamisel teistsugused tavad?
Euroopas on rasestumisvastaste vahendite puhul väga levinud rasestumisvastased pillid ja kondoomid, olenevalt riigist mõnikord üks, mõnikord teine meetod. Näiteks Saksamaal on pillid ja kondoom peaaegu võrdsed. BZgA (föderaalse tervisekasvatuse keskuse) 2018. aasta uuringu kohaselt on kondoom muutumas populaarsemaks kui pillid, eriti nooremate, 18-29-aastaste inimeste seas, ja on juba praegu rasestumisvastane meetod number üks. Eelkõige nooremad inimesed ei taha ilmselt enam võtta riski, et hormoonide võtmine pillide näol võib põhjustada kõrvalmõjusid. Kondoomi kasutajate osakaal selles vanuserühmas tõusis 2011. aastaga võrreldes 7 protsendipunkti võrra 58 protsendini, samal ajal vähenes pillide kasutajate osakaal 16 protsendipunkti võrra.
BZgA 2018. aasta uuringu kohaselt mängisid Saksamaal muidu endiselt rolli järgmised rasestumisvastased meetodid:
- IUD 10% osakaaluga
- meeste steriliseerimine 3% osakaaluga
- kalendermetoodika 3% osakaaluga
- Naiste steriliseerimine 2% osakaaluga
- temperatuuri meetod 2% osakaaluga
- Emakaring/nuvaring 2% osakaaluga
Üldiselt kasvab huvi hormoonivabade rasestumisvastaste vahendite vastu ning suundumus on selgelt üha enam liikumas kondoomide suunas.
Millised muud rasestumisvastased meetodid on maailmas kättesaadavad?
Kogu maailmas on rasestumisvastaste meetodite hulgas vastavalt teisel ja kolmandal kohal pillid ja kondoom; eriti Euroopas ja teistes lääneriikides on need isegi esikohal. Kondoomi ja pillide kättesaadavus on hea ja hind madal. Mõnes riigis saab kondoomi teatud tingimustel isegi tasuta või retsepti alusel.
Rahvusvaheliselt on kahjuks naiste steriliseerimine sageli ikka veel esimene rasestumisvastane meetod; seda püsivat meetodit põhjendatakse sageli muude võimaluste puudumisega.
Lisaks kondoomile ja pillidele on maailmas rasestumisvastaste meetodite hulgas tõesti oluline osa ka emakasüstil ja kolmekuulisel süstil. Teised hormoonivabad või hormonaalsed meetodid, nagu kalendri- või temperatuurimeetod, vaginaalsed või hormoonrõngad või coitus interruptus, mängivad ülemaailmses võrdluses vaid väikest rolli.
Ainult kondoom pakub kahekordset kaitset.
Kõigi nimetatud rasestumisvastaste meetodite puhul on oluline teada, et lisaks kaitsele soovimatu raseduse eest pakub ainult kondoom kaitset ohtlike sugulisel teel levivate haiguste eest. Optimaalse kaitse ja täieliku kondoomitunde saab saavutada ainult õige kondoomi suurusega. Kui kondoom sobib ideaalselt, ei libise midagi maha ega pigista ega pigista midagi.