Skip to main content

Lateksallergia - mida tuleb kondoomide puhul arvestada?

Kas olete kunagi kuulnud lateksiallergiast või mõelnud, kas teil võib olla sellele reaktsioon, eriti kondoomide kasutamisel? Sellest põhjalikust blogipostitusest saate teada kõik, mida peate teadma lateksiallergiate, nende sümptomite, ravivõimaluste ja selle kohta, mida peate kondoomide kasutamisel arvestama.

Mis on lateksallergia?

Lateksallergia tekib siis, kui immuunsüsteem reageerib liigselt teatud loodusliku lateksi valkudele. Lateksit saadakse kummipuu piimjas mahlast ja seda kasutatakse paljudes toodetes, alates meditsiinilistest kinnastest kuni kondoomideni. Kontakt lateksitoodetega võib põhjustada allergilisi reaktsioone, nagu naha punetus, turse, sügelus või isegi tõsiseid reaktsioone, nagu anafülaktiline šokk.

Lateksallergiat on erinevaid vorme. Ühest küljest on olemas otsetüüpi allergia, mille puhul on käivitavaks aineks lateksis olevad valgud ja kaitsereaktsioon tekib sageli mõne minuti jooksul. Teisest küljest on olemas hilistüüpi allergia ehk kontaktallergia: siin areneb allergia alles aja jooksul ja lööve ilmneb sageli alles mitme tunni või isegi päeva pärast.

Kui levinud on lateksallergia ja kes on eriti ohustatud?

Lateksallergia ei ole haruldane. Ligikaudu 1-2% elanikkonnast maailmas on sellest mõjutatud. Eriti suur risk on inimestel, kes puutuvad oma töö tõttu sageli kokku lateksiga, näiteks meditsiinitöötajad, ja inimestel, kellel on teatud eelsoodumused, näiteks spina bifida.

Lateksallergia sümptomid

Sümptomid võivad erineda sõltuvalt allergia tüübist ja kokkupuuteviisist. Vahetu tüübi puhul tekivad kohe pärast kokkupuudet sellised reaktsioonid nagu köha, õhupuudus, nahalööve või isegi anafülaktiline šokk. Hilisema tüübi puhul, mis vallandub naha kaudu, ilmnevad sümptomid alles tundide või päevade pärast ekseemi või nahapunetuse kujul.

Lateksallergia tekkimine

Täpseid mehhanisme, mis viivad lateksallergia tekkimiseni, ei ole veel täielikult mõistetud. Siiski on olemas mõned riskitegurid ja teooriad:

  • Geneetiline eelsoodumus: mõnel inimesel on kaasasündinud eelsoodumus kergesti allergiat arendada.
  • Varases lapsepõlves toimunud sensibiliseerumine: Sage nahakontakt lateksitoodetega (nt nupud) lapsepõlves.
  • Mitmekordne kokkupuude: Korduv intensiivne kokkupuude, eriti tervishoiuasutustes.
  • Struktuursed defektid: Spina bifida'ga isikutel on sageli nõrgenenud immuunsüsteem.
  • Keemilised lisandid: Lisaks looduslikele lateksvalkudele võivad lateksis sisalduvad kemikaalid soodustada allergeeni teket.

Arvatakse, et allergiline sensibiliseerumine toimub mitmes etapis. Kõigepealt tunneb immuunsüsteem lateksivalgud ära kui võõrkehad, misjärel moodustuvad antikehad. Uuest kokkupuutest lateksiga vabanevad seejärel histamiinid ja muud sõnumitoojad, mis vallandavad allergilise reaktsiooni.

Mida tuleb kondoomide puhul arvestada?

Tavapärased lateksist kondoomid ei tule lateksallergiliste inimeste jaoks kõne alla. Need võivad põhjustada ebameeldivaid või isegi ohtlikke allergilisi reaktsioone.

Kuigi ainult umbes 1-2% inimestest on tõeliselt lateksallergilised, nagu eespool mainitud, võivad mõned inimesed reageerida tundlikult kondoomide teistele koostisosadele. Need võivad olla näiteks libestusaine kattes olevad lisaained. Meie Mister Size kondoomid on kaetud ainult puhta, kvaliteetse silikoonõliga ja on seetõttu eriti nahasõbralikud. Kui te ei ole kindel, soovitame kõigepealt testida 3 kondoomi pakki. Samuti võib olla kasulik arutada koostisosi oma arsti või apteekriga. Täieliku koostisosade loetelu leiate meie poe iga toote kirjeldusest.

Muide, kondoomid võivad põhjustada ka kerget põletustunnet, kui ei ole piisavalt niiskust ja kondoom hõõrub vastu tupe siseseinu. Selle probleemi vältimiseks soovitame kasutada Mister Size orgaanilist libestusainet, mis on spetsiaalselt välja töötatud täiendava niiskuse ja mugavuse tagamiseks.

Õnneks, kui olete tõesti allergiline lateksi suhtes, on olemas ka sellistest materjalidest nagu polüuretaan või polüisopreen valmistatud lateksivabad alternatiivid, mida saab ohutult kasutada nii rasestumisvastaseks kasutamiseks kui ka kaitseks sugulisel teel levivate haiguste eest. Kahjuks ei ole lateksivabad kondoomid veel kõigis võimalikes kondoomi suurustes saadaval, nagu see on ka MISTER SIZE'i puhul. See tähendab, et turul saadaolevad lateksivabad kondoomid ei sobi igale mehele ja võivad seetõttu olla ebamugavalt tihedad või kondoomid võivad olla liiga lõdvad ja seetõttu kergemini maha libiseda.

Hea alternatiiv, kui lateksivabad kondoomid ei sobi suuruse poolest, on nn naiste kondoomid, sest need on väga sageli lateksivabad. Nagu nimigi ütleb, kasutab naissoost kondoomi mehe asemel naine. Jämedalt öeldes ei rullita kondoomi üle peenise, vaid naine asetab suurema kondoomi oma tuppe. See tagab kaitse raseduse ja sugulisel teel levivate haiguste eest ning probleeme vale kondoomi suuruse või lateksallergiaga ei ole.

Osta naiste kondoome

Miks ei ole ikka veel eri suuruses lateksivabasid kondoome?

Paljudes maailma riikides, nagu ka Euroopas, on kondoomid meditsiiniseadmed ja nõuavad litsentsi. Niipea kui meditsiiniseadme omadused muutuvad, näiteks kondoomi suurus või materjal, vajab see oma luba. Need load on väga aeganõudvad ja kallid, sest kondoomi ohutus peab olema tagatud. Lisaks seisavad uute materjalide puhul sageli ees õiguslikud takistused, nagu patendikaitse ja sellega seotud litsentsitasud. Need takistused koos sellega, et lateksallergikute osakaal elanikkonnas on 1-2 protsenti ja seega on toote sihtrühm väiksem, toovad kaasa oluliselt kõrgemad kulud kondoomi kohta ja raskendavad sellise toote pakkumist turumajanduslikult mõistliku hinnaga.

Lateksallergia ravi ja ravi

Kõige tõhusam ravi on vältida kokkupuudet lateksitoodetega. Kannatanud peaksid end teavitama lateksit sisaldavatest toodetest ja valima lateksivabad alternatiivid. Kui allergilised reaktsioonid on juba tekkinud, võivad antihistamiinid või kortisoonsalvid leevendada olukorda. Rasketel juhtudel, näiteks anafülaktilise šoki korral, on vaja viivitamatult võtta meditsiinilisi hädaabimeetmeid.

Ettevaatusabinõud ja lateksivabad tooted

Lisaks üleminekule lateksivabadele kondoomidele on ka muid ettevaatusabinõusid, et vältida kokkupuudet lateksiga:

  • Pöörake tähelepanu toote märgistusele ja küsige, kui te ei ole kindel.
  • Teavitage meditsiinipersonali oma allergiast
  • Olge ettevaatlik, et mitte kasutada teadmatusest lateksitooted, sest seda sisaldub paljudes toodetes, millele te sageli isegi ei mõtle.
  • Kandke allergiakaarti kaasas ja hoidke käepärast hädaabiravimeid, kui teil on raske allergia vorm.

Seetõttu on oluline alati hoolikalt jälgida koostisosi ja toodete märgistust. Kui seal on märgitud "lateks" või teaduslik termin "looduslik kautšuk", peaksid lateksiallergikud toodet vältima. Krüptilised terminid nagu "kummi" või "elastsed polümeerid" võivad samuti viidata lateksisisaldusele. Näiteks Saksamaa allergiateabe talituse andmetel on üle 40 000 igapäevase toote, mis sisaldavad lateksit.

Lateksiga kokkupuute vältimiseks on soovitatav kasutada alternatiivseid tooteid, mis on valmistatud sellistest materjalidest nagu vinüül, silikoon, polüuretaan või neopreen. Meditsiiniasutustes ja töökohal tuleks töötajaid teavitada lateksallergiast, et saaks võtta asjakohaseid ettevaatusabinõusid. Ettevaatlik tuleks olla selliste terminite nagu "madala allergeenisisaldusega" kasutamisel, mis on tegelikult eksitav, sest allergeene võib olla vähem, kuid need on siiski olemas.

Lateksit sisaldavad tooted on näiteks

  • Meditsiinitooted: Kindad, kateetrid, näomaskid, implantaadid.
  • majapidamistarbed: tihendid, kummipaelad
  • Rõivad: sukkpüksid, ujumisriided, jalatsi tallad
  • Hügieenitooted: kondoomid, mannekeenid, mähkmed
  • Kontoritarbed: kustutusvahendid, templid
  • Vaba aja veetmise esemed: Õhupatjad, spordimatid, pallid, nukud, õhupallid.
  • Auto: rehvid, mootori/käigukasti tihendusrõngad.

Õnneks, nagu eespool mainitud, on paljudele toodetele olemas head alternatiivid, mis on valmistatud muudest materjalidest ilma lateksita.

Lateksivabad alternatiivid

Meditsiinitooted:

  • Kindad: nitriil, neopreen, vinüül.
  • Katetrid: Silikoon, termoplastid
  • Näomaskid: Silikoon, polüpropüleen
  • Implantaadid: Silikoon

Kodutarbed:

  • Tihendid: Silikoon, vaht, klaaskiudkangas
  • Kummipaelad: elastaan, polüester

Rõivad:

  • sukkpüksid: nailon, puuvill, polüester
  • ujumisriided: polüamiid, polüester, ringlussevõetud PET
  • Jalatsite tallad: EVA-vaht, termoplastiline kummi (TPR), polüuretaan.

Hügieenitooted:

  • Kondoomid: polüisopreen, polüuretaan või kui kondoomid ei ole sobivas suuruses saadaval, on saadaval ka paljud naiste kondoomid.
  • Pehmendajad: silikoon, termoplastiline elastomeer
  • Mähkmed: riidest mähkmed, mis ei sisalda lateksit.

Kontoritarbed:

  • kustutusvahendid: vinüül, plastik
  • Tembeldajad: puit, akrüülklaas

Vaba aja veetmise esemed:

  • Õhupatjad: PVC, polüuretaan, termoplastiline polüolefiin
  • Spordimatid: PVC, EVA-vaht
  • Pallid: PU-kattega kangas, termoplastiline kummi.
  • Nukud: Vinüül, silikoon

Võimalikud ristreaktsioonid

Inimestel, kellel on lateksallergia, on suurem risk saada allergiline reaktsioon ka teistele ainetele. Seda nimetatakse "ristreaktsiooniks" ja see mõjutab peamiselt valke, millel on sarnane molekulaarstruktuur nagu allergiat põhjustavatel lateksivalkudel.

Mõned tavalised ristreaktsioonid lateksiallergia puhul:

  • Toiduained: avokaado, banaan, kiivi, kastan, litši, küüslauk, kartul, tatar, tomat, seller, paprika, virsik, viigimari, kannatuslill, papaija, ananass, mango, melon, datlid, sarapuupähklid, kašupähklid, kreeka pähkel.
  • Õietolm: Bermuda rohi, oliiv, küpress, ritsinapuuõli taim
  • Muud taimed: Kummaraabik, ficus benjamini, papaiin, ficaine, mooruspuu, oleander, kanep, jõulupuu, püsilillepuu.

Need ristallergiad võivad põhjustada selliseid sümptomeid nagu nahalööve, seedetrakti kaebused, hingamisprobleemid või isegi anafülaktiline šokk. Need, keda see puudutab, peaksid vältima potentsiaalselt ristreageerivaid aineid või laskma neid eelnevalt arstiga kontrollida.

Uurimismeetodid ja võimalikud tulevased ravimeetodid

Kuigi praegu ei ole lateksallergia raviks, töötavad eri valdkondade teadlased uute lähenemisviiside kallal, et leevendada sümptomeid ja desensibiliseerida. Mõned paljutõotavad uuringud keskenduvad järgmistele teemadele

Allergeeni vältimine

Tootjad töötavad uute, hüpoallergeensete lateksimaterjalide väljatöötamise kallal, eemaldades või modifitseerides allergeenseid valke. Esimesed kliinilised uuringud selliste toodetega näitavad julgustavaid tulemusi lateksiallergikute puhul.

Immunoteraapia

Allergeenspetsiifilise immunoteraapia (AIT) eesmärk on "ümber häälestada" immuunsüsteemi aine suhtes kontrollitud allergeeni manustamise teel. Mõned uuringud modifitseeritud lateksiallergeenidega näitavad võimalikku desensibiliseerimist ja sümptomite vähenemist.

Bioloogilised ravimid

IgE-vastased antikehad, nagu omalizumab, võivad pärssida allergiliste reaktsioonide eest vastutava IgE-vastase antikeha aktiivsust. Uuringud on näidanud lateksallergia sümptomite leevendamist.

Päritolu muutmine

Kuna lateksivalgud pärinevad troopilisest kummipuust, uuritakse geneetiliselt muundatud hüpoallergeenseid variante. Sellised modifikatsioonid võivad vähendada lähtematerjali allergeensust.

Kuigi ükski neist meetoditest ei ole veel turuküpseks saanud, näitavad tehtud edusammud suurt huvi ja potentsiaali lateksiallergia tõhusamaks raviks tulevikus.

Kokkuvõte

Lateksallergia on tõsine haigus, kuid see on hallatav, kui te teate, kuidas sellega toime tulla. Eriti kui tegemist on rasestumisvastaste vahenditega, on oluline teada saada, millised on lateksivabad kondoomid või alternatiivid, näiteks naiste kondoom, ja kasutada neid, et vältida ebameeldivaid reaktsioone. Olles teadlik lateksit sisaldavatest toodetest ja kasutades alternatiive, saate vaatamata lateksallergiale elada muretut ja turvalist seksuaalelu.

Mister Size
Rohkem artikleid

Määrake õige kondoomi suurus 4 lihtsa sammuga

Loe nüüd

Kas on temperatuure, mis on kondoomide jaoks ohtlikud?

Loe nüüd

Kondoomi õigesti peale panemine - kuidas seda teha ilma, et see oleks tüütu

Loe nüüd