Skip to main content

Kui kaua on kondoomid olnud kasutusel? - Rasestumisvastaste vahendite ajalugu

Kontratseptiividel, nagu kondoom, on pikk ja põnev ajalugu, mis ulatub sajandite taha. Paljude aja jooksul välja töötatud meetodite hulgas on kondoomil eriline koht. Selles artiklis vaatleme kondoomi - ühe maailma vanima rasestumisvastase vahendi - päritolu ja arengut.

Iidne algus

Kondoomide ajalugu võib jälgida juba antiikajast, näiteks mõnedel Vana-Egiptuse kujudel on juba selgelt kujutatud "riietatud" peeniseid. Veelgi varasemaid teateid on Prantsusmaalt, kus Les Combarelles'i kõrgemaalingutel avastati kaanetatud peenised. Maalid on umbes 14 000 aastat vanad. Tolleaegsed kondoomid ei olnud aga valmistatud lateksist või kummist, nagu me neid tänapäeval teame, vaid loomsetest või taimsetest materjalidest, näiteks sooledest või riidest. Neid varaseid vorme ei kasutatud tingimata rasestumisvastaste vahenditena, vaid neil oli tavaliselt rituaalne või meditsiiniline eesmärk, nad olid mõeldud kaitseks haiguste eest või lahingus või olid lihtsalt ehted või staatusesümbolid.

Kuningas Minos - arvatavasti esimene kondoomi kasutaja?

Kreeta kuningat Minost peetakse sageli üheks esimeseks dokumenteeritud kondoomi kasutajaks. Kreeka legendi kohaselt kaitses ta oma naist Pasiphae't, kasutades kitse põiest valmistatud kondoomi, kuna pärimuse kohaselt oli tema esimene emissioon surmav.

Arvatakse, et antiikajal kasutati loomapõieid sageli rasestumisvastaseks vahendiks, vähemalt kaitseks sugulisel teel levivate haiguste eest. Mehe püsivuse suurendamiseks kasutati erinevatest materjalidest, sealhulgas nahast, metallist, lehtedest ja õlgedest valmistatud tuppe.

Nende meetodite tõhusus rasestumisvastaste vahenditena oli siiski piiratud ja nende levik piirdus kindlasti teatud piirkondadega. Samal ajal soovitati naistele rasestumisvastasteks vahenditeks taimseid aineid, lehti, õlisid ja isegi ebatavalisi aineid, nagu krokodilli väljaheide.

Edusammud hiliskeskajal ja renessansiajal

Keskajal ei peetud Euroopas kondoomide kasutamist mitte ainult kaitseks soovimatu raseduse eest, vaid ka kaitseks sugulisel teel levivate haiguste eest. Sel ajal valmistati kondoome erinevatest materjalidest, näiteks loomasooltest, linasest või siidist, ning neid töödeldi mitmesuguste ainetega, et suurendada nende tõhusust.

Eelkõige süüfilis oli 16. sajandil hirmutav haigus ja andis Itaalia arstile Falloppio idee kasutada seksuaalvahekorra ajal peenise kohal vedelikuga immutatud linaseid kotte, et kaitsta end haiguse eest.

17. sajandil sai Inglise õukonnarst, kes läks ajalukku kui "Dr Condom", isegi rüütliristi idee eest kasutada lambalihasooli.

Sõna "kondoom" päritolu

Isegi keeleteadlased ei ole üksmeelel selles, kuidas see sõna (Condom inglise keeles) tekkis. Üks võimalik päritolu võib olla 17. sajandist pärit arst, kes praktiseeris Inglismaa kuninga Charles II õukonnas ja kes väidetavalt soovitas lambasooli haiguste ennetamiseks ja rasestumisvastaseks võitluseks. Kuid täpne nimi, kas teda tõesti kutsuti "Dr. Condom" või võib-olla "Dr. Conton", on ebaselge ja seda ei ole kahtlemata tõestatud.

Üks alternatiivne teooria viitab Condomi linnale Edela-Prantsusmaal, mis võis olla seotud termini kujunemisega. Teised eksperdid tuletavad termini lõpuks ladinakeelsetest sõnadest "cum" (koos) ja "domus" (maja, kuppel, katus). Vaatamata intensiivsetele uuringutele on termini päritolu endiselt ebaselge, nagu on märgitud asjakohastes sõnaraamatutes kirje "condom" all.

18. sajand ja Casanova

Kuulus Giacomo Casanova oli 18. sajandil kirglik kondoomide kasutaja. Ta tegi endale nime sellega, et kasutas oma liiderlike naudingute jaoks armukeste, mis olid tõenäoliselt valmistatud loomasooltest. Kuigi kondoomid olid sel ajal juba laialt levinud, valmistati neid ikka veel käsitsi ja olid vastavalt kallid.

Idee, et kondoomid pärast kasutamist ära visata, oli tol ajal mõeldamatu! Selle asemel kasutati muhve mitu korda, puhastati vahepeal, kuivatati ja pehmendati õli ja kliidega. Vajaduse korral parandati neid isegi vastupidavate materjalidega, näiteks luuliimi ja loomasoolte abil.

Tolleaegne kondoomi luksuslik versioon oli vooderdatud sametiga ja siidiga.

Läbimurre 19. sajandil

Kondoomi läbimurdehetk saabus 19. sajandi keskel, kui Charles Goodyear töötas välja taimemahlakummi vulkaniseerimistehnika. See uuendus võimaldas kasutada kummilateksit (kummi) elastse ja veekindla materjalina - mitte ainult autorehvide, vaid ka kondoomide jaoks. 1855. aastal esitles Goodyear maailmale esimest kummist kondoomi, mis tuli turule 1870. aastal. Tänu vulkaniseerimisele sai alustada kondoomide masstootmist tehastes, mis muutis need kvaliteetsemaks ja oluliselt odavamaks kui varem.

Tuntud kirjanik George Bernard Shaw nimetas seda kummist kondoomi 19. sajandi tähtsaimaks leiutiseks. Goodyeari kondoomi seina paksus oli 1-2 mm (võrreldes tänapäevase 0,06 mm standardiga) ja sellel oli pikisuunaline õmblus.

20. sajand ja Julius Fromm - tänapäeva kondoomi nurgakivi

1912. aastal tuli Julius Fromm välja teedrajava leiutisega, mis mõjutas püsivalt kondoomi tootmise ajalugu. Ta töötas välja uuendusliku meetodi kondoomide valmistamiseks, kastes klaaskolbi lateksilahusesse. Selle protsessi tulemuseks olid vahvliõhukesed kondoomid, mille reservuaar suurendas kasutamise ajal ohutust ja mugavust, ja seda ilma ärritavate õmblusteta.

Julius Fromm läks sammu võrra edasi ja võttis peagi kasutusele kondoomide automatiseeritud tootmise. See automatiseerimine ei muutnud mitte ainult tootmise kiirust, vaid aitas kaasa ka toodetud kondoomide järjepidevusele ja kvaliteedile. Masinatootmine võimaldas valmistada kondoome suuremas mahus ja täpselt reprodutseeritavalt, suurendades selle olulise rasestumisvastase vahendi kättesaadavust elanikkonnale.

21. sajand - kondoomide arendamise hetkeseis ja kondoomi suuruste kasutuselevõtt

Tänapäeval toodetakse kondoome endiselt Julius Frommi leiutatud klaaspudelitel. Vahepeal on aga olemas arvukalt kujundeid, värve, maitsestatud kondoome, erinevaid seinapaksusi ja ka erinevaid kondoomi suurusi. Samuti on kondoomidest saanud väljakujunenud rasestumisvastane vahend, ainuüksi Saksamaal müüdi 2000. aastal üle 200 miljoni kondoomi. Aastaks 2023 on kondoom vähemalt Saksamaal asendanud kõik teised rasestumisvastased meetodid kui meetod number üks.

Idee ideest, et kondoomid sobivad ideaalselt, kasvas siis alates 2001. aastast, mida oluliselt mõjutas ka Jan Vinzenz Krause, MISTER SIZE kondoomide leiutaja, kogu lugu leiad siit: MISTER SIZE lugu - nägemus täiusliku kondoomi kogemusest.

Nüüdseks on kondoomide ohutus ka väga kõrge, kui kasutada õiget suurust ja õiget rakendust. See on kindlasti tingitud ka sellest, et kondoomid alluvad nüüd rangele kvaliteedikontrollile ja on ametlikult heakskiidetud meditsiinitoode. Seetõttu pakuvad nad usaldusväärset kaitset sugulisel teel levivate haiguste ja soovimatu raseduse vastu.

Kokkuvõte

Kondoomide ajalugu iseloomustab pidev areng ja täiustamine. Kondoomid on läbinud pika tee oma iidsetest algusaegadest kuni tänapäevaste kõrgtehnoloogiliste versioonideni. Tänapäeval ei ole need mitte ainult tõhus rasestumisvastane vahend, vaid ka oluline vahend võitluses sugulisel teel levivate haiguste vastu. Kondoomide ajalugu näitab, kuidas inimühiskonnad on aja jooksul otsinud lahendusi, et saavutada kontroll oma reproduktsiooni üle, kaitstes samal ajal oma seksuaaltervis.

Mister Size
Rohkem artikleid

Kondoomi õigesti peale panemine - kuidas seda teha ilma, et see oleks tüütu

Loe nüüd

Sõprus+, segadused, avatud suhe & polügaamia - mis asi on moodsad suhtemudelid?

Loe nüüd

Ükskõik kui suur või väike - ma armastan oma peenist.

Loe nüüd